Tarihçe

İslam Toplumu Milli Görüş Strasbourg Eyyûb Sultan Cemiyeti (CIMG-STRASBOURG) sanayi devrimi sonrası 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren batı Avrupa’ya işçi olarak göç eden insanların kurduğu sivil bir toplum kuruluşudur. 60’lı yıllarda Almanya’nın talebi doğrultusunda akdenize kıyısı bulunan müslüman ülkelerden işçi göçü başlamıştı. O tarihlerden bugüne değin Almanya’ya 4,5 milyon civarında insan, müslüman ülkelerden göç etmiştir.

Bugün itibariyle Fransa’da 4-5 milyon müslüman (yaklasik 7 % türk kökenli). Bu sayıya 40.000 ile 70.000 arası olduğu tahmin edilen Fransız müslümanlar dahil değildir.

 

Göç sürecinin hemen başı kabul edilen 70’li yıllarda Türkiyeli işçiler küçük cemaatler oluşturarak dinî ibadetlerini yerine getirebilmek için küçük mescidler ve cami dernekleri kurmuşlardır. 80’li yıllara gelindiğinde önce bölgesel daha sonra bölgeleri aşan üst bir kurumsallaşma-birleşme sürecine girilmiştir. Bu birleşmeler ve bölgesel kurumsallaşmalar CİMG’i bir anlamda meydana getirmiş ve üst çatı örgütü kurumsallaşmasını doğurmuştur.

 

CİMG’nin üst çatı teşkilatı olmasında şu faktörler etkili olmuştur.

 

Organizasyon ihtiyacı, ibadetlerin yerli yerinde yapılabilmesi için koordinasyon ihtiyacı, cami yapımı, Hac seyahati, insanlara dini öğretecek İmamlara duyulan ihtiyaç gibi nedenler, bölgesel olarak çalışan müslümanları üst çatı organizasyonunun oluşmasını zorunlu kılmış ve CİMG bu ihtiyaçlara cevap vermek için kurulmuştur.

 

 

Tarihlerle tarihsel gelişim :

 

  • 1974:" Türk Kültür ve İbadet Derneği " ni kurdu.

 

  • 1975 :Dönemin Strasbourg Belediye Başkanı Yardımcısı Marcel RUDLOFF Fatih camini tahsis etti.

 

  • 1979 : Strasbourg Belediye Başkanı Pierre PFLIMLIN "Tek müslüman -        Türk kalıncaya kadar Fatih camisi sizindir" diyerek Belediye olarak desteklerini ifade eder.

 

  • 1982 :Caminin yanındaki yer satın alınarak, küçük market açılır.

 

  • 1987 :"Tendance Nationale Union İslamique en France" cemiyetin yeni ismi olur.

 

  • 1996 : Strasbourg’un merkezi yerinde 10 000 m² fabrika alınarak, camii olarak inşa edilir ve Eyyub Sultan Camisi adı verilir. Böylece Strasbourg Eyyub Sultan camisi avrupa’nın en büyük camisi olma özelliğini kazanır. Artık cemiyetin yeni ismi “ACMES - Association Cultuelle de la Mosquée Eyyûb Sultan“ olur.

 

  • 2006 :Yürürlüğe giren yeni teşkilatlanma sistemi doğrultusunda CIMG-STRASBOURG derneği kurulur. 
Version imprimable Version imprimable | Plan du site
© MOSQUEE EYYÛB SULTAN STRASBOURG